Arkistot kuukauden mukaan: elokuu 2025

Kirkastettu Kristus .

8.8.2025. Valtavan kirkas valo välähtää verhojen takana. On kuin sata valonheittäjää olisi suunnattuna ikkunaan. Valo ei herättänyt minua, olin herännyt hetkeä aiemmin. Mistä ihmeestä tuo valo tuli, mitä se oli? Samassa järisyttävä jyrähdys. Salama oli iskenyt aivan lähelle. 

Lukemattomat ihmiset ovat kokeneet toisenlaisen valonvälähdyksen syvän toivottomuuden hetkellä, rukoillessaan apua tilanteeseensa. He ovat etsineet Jumalaa ja kysyneet: oletko Sinä Jumala todella olemassa, näetkö minut ja kipuni?
Yhtäkkiä hämärän huoneen on täyttänyt sädehtiä Valo. Ensi säikähdyksen jälkeen pelko, tuska ja epätoivo on pyyhkiytynyt pois ja tilalle laskeutunut syvä rauha.
Olivatpa kristittyjä, juutalaisia, muslimeja, hinduja tai ei-uskovia, ovat kysyessään ”Kuka Sinä olet?” kuulleet kirkkauden keskeltä sanat: ”Minä olen Jeesus.”  

Ylösnoussut Kristus tulee luoksemme ja ilmoittaa läsnäolonsa nähdessään, että sitä syystä tai toisesta erityisen paljon tarvitsemme. Kun käännymme Jumalan puoleen, etsimme Häntä rukouksen ja Hänen Sanansa kautta, Hän osoittaa olevansa kanssamme.
Eikä tilanteemme ei aina tarvitse olla epätoivoinen Hänen ilmaistessaan itsensä meille. Voi olla että Hän tietyissä tilanteissa haluaa ’vain’ osoittaa, mikä on tärkeää, tai näyttää meille suuntaa, johon toivoo meidän kulkevan. Tai osoittaa meille, kuinka rakkaita olemme Hänelle. 

🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥

Kirkkovuosikalenterista:Kristuksen kirkastuminen oli hänen elämänsä taitekohta. Apostolit saivat omin silmin nähdä hänen jumalallisen suuruutensa ja kuulla Jumalan äänen: ”Tämä on minun rakas Poikani, kuulkaa häntä.” Jumalan kirkkaus tulee ilmi kaikkensa uhraavassa rakkaudessa.
Vuorella apostoleille ilmestyivät kirkastetun Kristuksen lisäksi Mooses ja Elia, Vanhan testamentin lain ja profeettojen edustajat.
Kristillinen kirkko näki alusta lähtien Kristuksen elämänvaiheet, kuoleman ja ylösnousemuksen Vanhan testamentin lupausten täyttymisenä.’

**********************

Millaista on, kun vuoret pehmenevät ja sulavat vahan lailla? Sitä on vaikea kuvitella. Näin alla oleva psalmi kuvaa kuitenkin Jumalan voimavaikutusta. 

Vuoret sulavat kuin vaha – Herra on kuningas! Riemuitkoon maa, iloitkoot meren saaret ja rannat! Pilvi ja pimeys ympäröi häntä, hänen istuintaan kannattavat vanhurskaus ja oikeus.
Vuoret sulavat kuin vaha Herran edessä, maailman hallitsijan edessä.
Taivaat julistavat hänen vanhurskauttaan, kaikki kansat näkevät hänen kunniansa.
Te, jotka rakastatte Herraa, vihatkaa pahaa! Herra on omiensa turva, hän pelastaa heidät pahojen käsistä. Päivä koittaa vanhurskaille, ilo niille, joiden sydän on puhdas.
Ps. 97:1–2, 5–6, 10–11 

Raamatun kuvakieli on monesti ihanan rikasta, elävää ja värikästä. Kuten tässä psalmitekstissä, joka kuvaa Jumalan pyhyyttä ja suuruutta.
Olisiko niin, että psalmisti olisi itse kohdannut Jumalan pyhyyden jossain elämänsä tilanteessa? Vai perustaako hän kuvauksensa pyhiin kirjoituksiin, joissa kuvataan Jumalan olemusta?

Monet VT:n profeetat, joille Jumala ilmestyi tai joita Hän puhutteli, kokivat varmaan jotain psalmin kuvauksen kaltaista. Jumalan voima oli niin vaikuttava ja kunnioitusta ja pelkoa herättävä, että moni heistä varmasti tunsi polviensa sulavan kuin vaha ja he vaipuivat maahan Hänen edessään. 

🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥

Liekit kohosivat pensaasta, mutta sen oksat eivät palaneet. Voiko tällaista käsittää? Sitä sai Mooses kummastella, kun Jumalan enkeli puhutteli häntä-   

Palava pensas – Mooses paimensi appensa Jetron, midianilaisen papin, lampaita. Kerran hän vei lauman autiomaan toiselle puolen ja tuli Jumalan vuoren Horebin juurelle. Siellä hänelle ilmestyi Herran enkeli tulenliekissä, joka nousi orjantappurapensaasta. Mooses huomasi, ettei tuli kuluttanut pensasta, vaikka se oli liekeissä. Silloin hän ajatteli: ”Menenpä katsomaan tuota ihmettä. Minkä vuoksi pensas ei pala poroksi?”
Kun Herra näki hänen tulevan katsomaan, hän huusi pensaasta: ”Mooses, Mooses!” Mooses vastasi: ”Tässä olen.” Herra sanoi: ”Älä tule lähemmäksi! Riisu kengät jalastasi, sillä paikka, jossa seisot, on pyhä.” Herra sanoi vielä: ”Minä olen sinun isäsi Jumala, Abrahamin, Iisakin ja Jaakobin Jumala.” Silloin Mooses peitti kasvonsa, sillä hän pelkäsi katsoa Jumalaa.
2. Moos. 3:1–6

Nähdessään pensaan, josta nousi tulenliekki, Mooses ihmetteli, miten tuo tuli ei polttanut pensasta. Mennessään lähemmäs hän kuulee pensaasta äänen, joka huusi hänen nimeään.
Jos Mooses olisi aavistanut, mitä seuraavaksi tapahtuisi, hän olisi varmaankin lähestynyt pensasta toisenlaisella asenteella kuin pelkästä mielenkiinnosta.

Pyhällä paikalla  – Jumala opetti Moosesta alusta alkaen osoittamaan kunnioitusta Häntä kohtaan: ”Riisu kengät jalastasi, sillä paikka, jossa seisot, on pyhä.”
Mooseksen sydän heitti varmaan monta volttia. Mitäköhän seuraavaksi tapahtuisi?

Jumala ilmoitti, että Hänellä oli Moosekselle tehtävä: mennä takaisin Egyptiin ja tuoda sieltä israelilaiset orjuudesta vapauteen.
Eipä Mooses tiennyt, mitä kaikkea häntä odotti tuon tehtävän myötä. Jo palaaminen Egyptiin faraon luo oli aikamoisen haastava juttu. Mutta että hän saisi kohdata Herran Siinain vuorella, viettää aikaa Hänen läsnäolossaan, Hänen kirkkaudessaan:

Herran kirkkaus laskeutui Siinain vuorelle. Pilvi peitti vuoren kuudeksi päiväksi, ja seitsemäntenä päivänä Herra kutsui Moosesta pilven keskeltä. Israelilaiset näkivät Herran kirkkauden vuoren laella, ja se oli kuin tuli, joka polttaa kaiken.
Niin Mooses astui pilven peittoon ja nousi vuoren huipulle. Hän viipyi siellä neljäkymmentä päivää ja neljäkymmentä yötä.'(2.Moos.24:16-18) 

Mahtoikohan Jumala 10 käskyn ja kaikkien säädösten lisäksi kertoa Moosekselle suurta  kärsivällisyyttä ja kestävyyttä vaativasta suunnitelmastaan. Että Hän valmistaisi tätä erämaan halki vaeltavaa kansaa niin, että kun aika olisi oikea, Hän voisi lähettää Poikansa sen keskuuteen, Lunastajaksi ja Vapahtajaksi.  

Kertoikohan Jumala Moosekselle, että vaikka tämä ei itse pääsisi luvattuun maahan, hän saisi kohdata tämän Vapahtajan, Messiaan, kirkastusvuorella yhdessä profeetta Elian kanssa?
Ja että he saisivat (kuten uskon) välittää Jeesukselle sitä tietoa ja rohkaisua, jota Jumala halusi Pojalleen tuossa tilanteessa antaa.

🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥

Mooseksen ihmeellisiä kohtaamisia Jumalan kanssa ja hänen megatehtäväänsä ajatellessa mietin, miten nämä voisivat liittyä meidän kohtaamisiin Jumalan kanssa ja omiin tehtäviimme.
Huomaan, että kyllä ne voivat. 

Jumala haluaa vetää meitä puoleensa, lähelleen. Hän tekee sen eri tavoin jokaisen kohdalla. Mutta kuten Mooseksella, Hän voi ensin herättää meissä kiinnostuksen, jotta alamme etsiä ja ottaa selvää. 

Jumala haluaa vetää meitä lähemmäs luokseen. Se voi tapahtua – toisin kuin Mooseksen kohdalla – hyvin hienovaraisella, miltei huomaamattomalla tavalla. Sellainen edellyttää meiltä itseltämme herkkää ja avointa mieltä. 

Luojamme haluaa olla vuorovaikutuksessa kanssamme ja ohjata meitä kohti niitä tehtäviä, joita Hän on meille suunnitellut. Pieniä ja isompia, kaikki ne ovat yhtä tärkeitä ja merkityksellisiä palasia Hänen suuressa suunnitelmassaan. 

Tullessamme Hänen luokseen ja viettäessämme aikaa Hänen läsnäolossaan, saatamme kokea Hänen pyhyytensä. Silloin – olemmepa fyysisesti missä tahansa – voimme kokea olevamme pyhässä paikassa.  Se on paikka, jossa haluaisi viipyä vaikka kuinka pitkään. Paikka, johon Pietarin tavoin haluaisi pystyttää teltan. Jotta voisi jäädä, kiinnittää itsensä siihen, Hänen pyhyytensä ilmapiiriin. 

🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥

Ylhäisimmän Kirkkauden ääni – Emmehän me, silloin kun saatoimme teidän tietoonne Herramme Jeesuksen Kristuksen voiman ja tulemisen, olleet lähteneet seuraamaan mitään ovelasti sepitettyjä taruja, vaan olimme omin silmin saaneet nähdä hänen jumalallisen suuruutensa. Hän sai Jumalalta, Isältä, kunnian ja kirkkauden, kun hänelle kantautui Ylhäisimmän Kirkkauden ääni: ”Tämä on minun rakas Poikani, johon minä olen mieltynyt.” Tämän äänen me itse kuulimme tulevan taivaasta, kun olimme hänen kanssaan pyhällä vuorella.
2. Piet. 1:16–18 

Pyhällä vuorella – Miten vahva todistus Pietarilla olikaan jaettavanaan. Hän sekä Jaakob ja Johannes olivat kuulleet omin korvin – kuten Pietari kirjoittaa:  Ylhäisimmän Kirkkauden äänen.
He saivat olla Jeesuksen mukana, kun Jumala puhui Pojalleen nuo sanat:  ”Tämä on minun rakas Poikani, johon minä olen mieltynyt.”

Voisi Hyvin kuvitella, että tuo päivä ja tuo kokemus oli käänteentekevä näiden kolmen Jeesuksen opetuslapsen elämässä. Mutta miten paljon olikaan vielä edessä. Sellaista, jota he eivät tuolloin osanneet aavistaakaan. (Hehän eivät kuulleet, mitä Mooses ja Elia puhuivat Jeesuksen kanssa.)

Ehkäpä he palasivat mielessään tuohon kokemukseen pyhällä vuorella sellaisina hetkinä, kun tummia pilviä tuntui kasautuvan taivaalle. Ehkä he ammensivat siitä voimaa niinä hetkinä, kun tilanteet tuntuivat liian vaikeilta ja raskailta.
Ehkä heidän muistellessa tuota päivää kirkastusvuorella tummat pilvet väistyivät, ja he saivat taas kokea välähdyksen taivaallisesta Kirkkaudesta.   

Kirkastusvuorella – Kuuden päivän kuluttua Jeesus otti mukaansa Pietarin sekä Jaakobin ja tämän veljen Johanneksen ja vei heidät korkealle vuorelle yksinäisyyteen. Siellä hänen ulkomuotonsa muuttui heidän nähtensä: hänen kasvonsa loistivat kuin aurinko ja hänen vaatteensa tulivat valkeiksi kuin valo.
Samassa heille ilmestyivät Mooses ja Elia, jotka keskustelivat Jeesuksen kanssa. Pietari puuttui puheeseen ja sanoi Jeesukselle: ”Herra, on hyvä, että me olemme täällä. Jos tahdot, teen tänne kolme majaa: sinulle ja Moosekselle ja Elialle.”
Pietarin vielä puhuessa loistava pilvi verhosi heidät ja pilvestä kuului ääni: ”Tämä on minun rakas Poikani, johon minä olen mieltynyt. Kuulkaa häntä!” Kun opetuslapset kuulivat äänen, he heittäytyivät maahan kasvoilleen suuren pelon vallassa. Mutta Jeesus tuli heidän luokseen, kosketti heitä ja sanoi: ”Nouskaa, älkää pelätkö.” Ja kun he nostivat katseensa, he eivät nähneet ketään muuta kuin Jeesuksen yksin.
Matt. 17:1–8

Eräässä äskettäin kuulemassani haastattelussa (jota en enää löytänyt, kun olisin halunnut kuunnella sen uudelleen) ruotsalainen mies, joka oli kirjoittanut aiheesta kirjan, kertoi että  jotain muuttui Israelissa vuonna 2013. Juutalaiset alkoivat nähdä Kristuksen ilmestyksissä niin kodeissa kuin synagogissa.

Nämä kokemukset ovat olleet niin kirkkaita, voimakkaita ja intensiivisiä, että heidät silmänsä avautuivat näkemään ja mielensä tajuamaan ja sydämensä tunnistamaan sen, mikä oli ollut heiltä siihen saakka täysin peitossa:: Jeesuksen identiteetin Jumalan Poikana ja heidän Messiaanaan.  

Haastattelussa ei selvinnyt, oliko näitä Kristuksen ilmestyksiä erityisen paljon juuri tuona vuonna. Mutta onhan siitä kirjoiteltu paljon aiemmin ja sen jälkeenkin, että Kristus ilmestyy  Lähi-idässä säteilevää kirkkauttaan hohtavana niin juutalaisille kuin muslimeille. Moni heistä on uskaltautunut kertomaan siitä julkisesti, vaikka se on useimmiten tiennyt torjuntaa, hylkäämistä, halveksuntaa ja jopa väkivaltaa läheisten ja yhteisön taholta.

Kuin vahvistuksena tuolle koin tänään, että minun tuli katsoa eräs ohjelma, jota en ollut ennen nähnyt. Siinä amerikkalainen messiaaninen juutalainen rabbi kertoi, että hän tapasi Los Angelesissa useita juutalaisnuoria, jotka kertovat, että Jeesus on ilmestynyt heille.
Ehkäpä juuri juutalaiset tarvitsevat Kristuksen todellisuuden tuntemista juuri näinä aikoina.
Mutta kyllähän me muutkin tarvitsisimme…

Kristus, johdata meidät tuntemiseesi, Auta meitä nousemaan pyhälle vuorelle, Kirkkautesi läsnäoloon. Jotta silmämme avautuisivat näkemään Sinun todellisuuttasi. Taivaan valtakunnan todellisuutta. 🔥🔥🔥

Pyhän kosketusPekka Simojoki & yhtye